Библиотека java книг - на главную
Авторов: 57474
Книг: 142248
Поиск по сайту:
Войти
Логин:

Пароль:

регистрация  :  забыли пароль?
 
Жанры:
 


     Реклама:     
     

Читать онлайн книгу «Таємниці походження всесвіту»

    
размер шрифта:AAA

Лоуренс М. Краусс
Таємниці походження всесвіту

Схвальні відгуки на адресу книжки «Таємниці походження всесвіту»

В усіх моїх дебатах із теологами та вірянами їхній останній нокаут-аргумент має форму двох запитань: “Чому існує щось, а не нема нічого?” та “Чому існуємо ми?”. Припускають, що, якщо наука не дає на це відповіді, значить, повинен існувати Бог. Як би там не було, хочеться мати відповіді на ці запитання. У “Всесвіті з нічого” Лоуренс Краусс, один із найвидатніших мислителів сучасності, з вогником відповів на перше запитання, а в “Таємницях походження всесвіту” він витончено розправляється з другим. Обидві ці книги мають стояти в готельних номерах по всій Америці поруч із Бібліями від “Гедеон”.
Майкл Шермер, видавець журналу «Skeptic», колумніст часопису «Scientific American», автор книги «Моральна дуга»
Відкриття засадничих основ фізичної реальності є одним із найвизначніших колективних досягнень людства. У цій книзі детально розглянуто основні ідеї та історію їх виникнення. Краусс особисто зблизька знає цю сферу й здатен проникати в сутність персоналій, під проводом яких відбулися ключові прориви. Цьому досвідченому та вмілому письменникові вдалося зробити фізику “якнайпростішою, проте не більш простою”. Я не знаю кращої книжки на цю тему.
Мартін Різ, автор книги «Лише шість чисел»
У голові паморочиться від читання цього захопливого твору, який веде вас від Галілея до Стандартної моделі, бозона Хіггса й далі, супроводжується яскравими подробицями та проникливістю, що яскраво висвітлюють не лише самі досягнення, а й радість творчого мислення й відкриття, та щедро приправлений віньєтками визначних особистостей, які прокладали цей шлях. Він вичерпно демонструє, що відкриття того, що “природа насправді дотримується простих та вишуканих правил, інтуїтивно осягнутих новітніми Платоновими філософами ХХ та ХХІ століть”, є одним із найприголомшливіших досягнень людського інтелекту.
Ноам Хомський, інститутський професор та професор мовознавства МТІ у відставці
Я був у захваті від сцен бійок, а сцени сексу просто чудові.
Ерік Айдл
Присвячено Ненсі
Вміють тут плакать над горем,
бідою журитись людською.[1]
Вергілій. Енеїда

Пролог

Найважче побачити те, що є насправді.
Дж. А. Бейкер. Сапсан
На початку було світло.
Але, крім цього, була ще гравітація.
А тоді все пішло шкереберть…
Саме таким може бути доречний вступ до найвидатнішої інтелектуальної пригоди в історії. Це оповідь про звитягу науки заради викриття прихованих реальностей, що лежать в основі відомого нам світу, яка потребувала задіяння самих-самих вершин людської творчості та інтелектуальної мужності в безпрецедентному глобальному масштабі. Цей процес був би неможливим без готовності порвати з усіма будь-якими переконаннями, упередженнями й догмами, як науковими, так і будь-якими іншими. Ця оповідь сповнена драматизму та несподіванок. Вона повністю охоплює всю історію людства, і, що найцікавіше, поточна її версія не є остаточною – це лише черговий чорновий варіант.
Це оповідь, яка заслуговує якнайбільшого поширення. У країнах першого світу фрагменти цієї оповіді вже сприяють поступовому витісненню міфів та забобонів, у яких століття чи тисячоліття тому знаходили заспокоєння менш освічені суспільства. Разом із тим завдяки режисерам Джорджеві Стівенсу й Девідові Ліну «найвидатнішою оповіддю з коли-небудь розказаних» досі подеколи називають юдейсько-християнську Біблію. Така характеристика дивує, оскільки, якби й зробити поправку на численні сцени сексу та насильства, а також дещицю поезії в Книзі Псалмів, є підстави стверджувати, що Біблія як літературний твір не витримує конкуренції з настільки ж пікантними, проте менш жорстокими грецькими та римськими епосами на кшталт «Енеїди» чи «Одіссеї» навіть попри те, що англійський переклад Біблії слугував взірцем для багатьох пізніших книжок. Хай там що, але як посібник для розуміння світу Біблія безнадійно непослідовна та застаріла. І є всі підстави стверджувати, що якщо розглядати її як посібник із людської поведінки, то виявиться, що великі фрагменти перебувають на межі відвертої непристойності.
У науці саме слово «святиня» є лайливим. Жодні ідеї, релігійні чи ні, не є недоторканними. Саме тому самопожертва пророка двотисячолітньої давнини не стала кульмінацією людської історії, як не стала нею й смерть іншого пророка шістсот років по тому. Оповідь про наше походження та майбутнє розповідається й понині. І ця оповідь весь час стає дедалі цікавішою завдяки не об’явленню, а непоступливій ході наукових відкриттів.
Усупереч багатьом поширеним стереотипам, ця наукова оповідь включає в себе також і поезію, і глибоку духовність. Але ця духовність має додаткову чесноту, оскільки прив’язана до реального світу, а не створена великою мірою заради потурання нашим надіям та мріям.
Уроки наших досліджень невідомого, очолюваних не нашими пристрастями, а силою експерименту, просто принизливі. П’ять сотень років наукового пізнання звільнили людство з кайданів нав’язаного неуцтва. Згідно з цими стандартами, наскільки космічні масштаби повинна мати пиха, що лежить в основі твердження, нібито всесвіт був створений задля того, щоб могли існувати ми? Яка короткозорість лежить в основі твердження, що риси відомого нам усесвіту характерні для всесвіту в усьому часі й просторі?
У результаті історії науки цей антропоцентризм був відкинутий на узбіччя. Що прийшло на його місце? Чи втратили ми щось від цього, чи, як буде показано далі, навпаки, здобули щось значно більше?
Якось на громадському заході я сказав, що справою науки є змушувати людей відчувати дискомфорт. На мить я пошкодував про свої слова, оскільки непокоївся, що вони відлякають людей. Проте почуття дискомфорту є чеснотою, а не вадою. Усе в нашій еволюційній історії запрограмувало наш розум на сприйняття концепцій, що сприяють нашому виживанню, на кшталт природної телеологічної схильності дітей вважати, що всі речі існують заради якоїсь мети, та загальнішої схильності до антропоморфізації неживих об’єктів, наділення їх волею, оскільки, вочевидь, краще помилково прийняти інертний об’єкт за загрозу, аніж загрозу – за інертний об’єкт.
Еволюція не підготувала наш розум до сприйняття великих чи малих масштабів часу або коротких чи велетенських відстаней, які ми не здатні відчути безпосередньо. Тож зовсім не дивно, що деякі визначні відкриття наукового методу, такі як еволюція чи квантова механіка, у найкращому випадку неочевидні й можуть вивести більшість із нас далеко за межі нашої короткозорої зони комфорту.
Це ще одна причина, чому беззаперечно варто оприлюднити найвидатнішу оповідь із коли-небудь розказаних. Найкращі оповіді кидають нам виклик. Вони змушують нас по-іншому поглянути на самих себе, перебудувати наше бачення самих себе й нашого місця в космосі. Це справедливо не лише для найвидатніших творів літератури, музики чи образотворчого мистецтва. Це справедливо також і для науки.
У цьому сенсі дуже шкода, що заміну давніх вірувань сучасним науковим просвітництвом часто описують як «втрату віри». Наскільки видатнішою за розказану нами буде оповідь, яку зможуть розказати наші діти? Безумовно, саме це є найзначнішим внеском науки в розвиток цивілізації: гарантувати, що найвидатніші книги написані не в минулому, а в майбутньому.
Усяка епічна оповідь має мораль. З нашої ми дізнаємося, що, якщо дозволимо космосу вести наш розум теренами емпіричного відкриття, матимемо величезне багатство духу, на службу якому поставлено найкраще, що може запропонувати людство. Це дає нам надію на майбутнє, оскільки дозволяє увійти в нього з розплющеними очима та необхідними для активної участі в ньому знаряддями.

* * *

Моя попередня книга «Всесвіт із нічого» описувала, як революційні відкриття, зроблені впродовж останніх ста років, змінили спосіб нашого розуміння довкілля в процесі еволюції всесвіту в найбільших його масштабах. Ця зміна змусила науку безпосередньо зайнятися питанням «Чому існує щось, а не нема нічого?», яке досі було територією релігії, та переробити його на щось менш соліпсистичне та операційно корисніше.
Страницы:

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17

Новинки книг:
 
в блогах
 

Отзывы:
 • GrimFedor о книге: Дмитрий Соловей - Вернуть или вернуться?
  "Вернуть или вернуться?"Вроде читабельно, но на любителя. По большому счёту, бред конечно не о чём. Портал вообще то как постоянный но и умудряется сам как то подстраиваться к деятельности ГГ, но в чём смысл деяний трёх безмозгликов, понять затрудняюсь и не цепляет. Знание истории России автором критическое на уровне ЕГ или детского сада а точнее вообще не интересует, типа Ленин плохой а буржуазия хорошая, себя похоже как и своих ГГ причисляет к последним.))) На середине первой книги читать , у меня лично, желание пропало уже начисто. Бросаю. Критиковать то же. Сори. Но уверен что найдутся и фанаты, в такой стране дураков то и с таким образованием...)))

 • 45wq@mail.ru о книге: Галина Герасимова - Аптека для нелюдей
  Мне понравилось.И ГГ адекватные.Злодей правда так себе но зато столько движения вокруг ГГ.

 • l1osik о книге: Галина Дмитриевна Гончарова - Осень бедствий [СИ]
  Романы Галины Гончаровой вдумчивые, основательные, на своего читателя - мне очень нравятся, все новинки читаю, жаль только, что в некоторых нет магии.

 • chinchilka6874 о книге: Елена Алексеевна Шолохова - Это не любовь
  Очень понравилась история. Конечно, у меня были вопросы по поводу проблем за связь со студенткой. Ну да пусть, предположим, есть такой ВУЗ. И девочка-второкурсница ведет себя как подросток в пуберантный период, и главный герой не на 26 лет. Но всеравно, мне понравилось. Автор очень трепетно описывает развитие отношений. Конечно, тут нет подробного описания сцен секса - кто кому и куда, тем не менее, эротика есть и есть страсть. А остальное каждый додумает сам.

 • Венка о книге: Алекс Хилл - Я бы тебя не загадала
  Слушайте, ну, это история, котороя захватывает и не отпускает, пока ты не прочтёшь последнее предложение. Всё чтение это какие-то эмоциональные качели , погружаешься с головой просто.
  Противоречивые герои , которые попадают в самое сердце. И разрывают его )
  Бегу за второй частью , это ещё не конец.. я надеюсь.

читать все отзывыЧеловек синоним зла или ломаем стереотипы
Елена Шевцова
Человек синоним зла или ломаем стереотипы - Елена Шевцова

купитьчитать
Умри, Белла
Нэм Иртэк
Умри, Белла - Нэм Иртэк

купитьчитать
Из пешек в дамки
Мария Киселева
Из пешек в дамки - Мария Киселева

купитьчитать
Два лишних сантиметра
Ана Гран
Два лишних сантиметра - Ана Гран

купитьчитать
Пробуя жизнь на вкус
Анетта Политова
Пробуя жизнь на вкус - Анетта Политова

купитьчитать
Потеряшка
Марина Мороз
Потеряшка - Марина Мороз

купитьчитать
Ты будешь мой, или ошибка купидона
Натали Романова
Ты будешь мой, или ошибка купидона - Натали Романова

купитьчитать
Мое Крылатое (Не)счастье
Ольга Кандела, Лина Алфеева
Мое Крылатое (Не)счастье - Ольга Кандела, Лина Алфеева

купитьчитать
Руководство по обольщению Темного Императора
Елена Лисавчук
Руководство по обольщению Темного Императора - Елена Лисавчук

купитьчитать
Вслед за радугой. Аква. Юг
Наталья Колесова
Вслед за радугой. Аква. Юг - Наталья Колесова

купитьчитать

    
 

© www.litlib.net 2009-2021г.    LitLib.net - собери свою библиотеку.